fbpx
Drukowanie na ścianie Częstochowa Kolorowa ściana

Profesjonalny druk na ścianie – Częstochowa, Katowice, Łódź, Śląsk

Drukarka ścienna UV – 10 najczęstszych problemów

Podczas zakupu drukarki ściennej, na myśl nasuwa się wiele pytań. W tym artykule postaramy się przytoczyć 10 najczęstszych problemów, jakie widzimy użytkując drukarkę ścienną UV.

Zanim zaczniemy…

Czym jest drukarka ścienna UV?

Drukarka ścienna UV to urządzenie pozwalające na wykonywanie nadruków bezpośrednio na ścianie. Drukarka natryskuje mikro kropelki tuszu na ścianę, a następnie całość utwardza światłem ultrafioletowym. Taka technologia pozwala cieszyć się fantastycznym efektem latami. Drukarka ścienna UV na ścianie nie ogranicza nas w tym co drukujemy. Pozwala na wydruk m.in. własnych zdjęć, logotypów, wzorów i prawdziwych dzieł sztuki. Jeżeli nie masz pomysłu co wydrukować, nasi graficy przygotują dla Ciebie niesamowite propozycje, szyte na miarę Twojej ściany! Zamów druk ścienny już teraz!

10 najczęstszych problemów z drukarką ścienną UV

  1. Ograniczenia wymiarowe nadruku na ścianie

Pomimo, że drukarka nie ma ograniczeń w szerokości nadruku, limitem jest natomiast wysokość druku ściennego. Standardowe drukarki drukują w zakresie od 3 do 3.5 metra wysokości. Dodatkowo musimy uwzględnić margines nadruku przez obecność głowicy drukującej. W naszym przypadku jest to ok. 40cm od podłogi i sufitu oraz ok. 25cm od lewej i prawej ściany.

Taka drukarka drukuje na praktycznie każdym materiale:

drukarka ścienna - druk na ścianie

Pomalowana
ściana

drukarka ścienna - druk na cegle

Cegła

drukarka ścienna - druk na drewnie

Drewno

drukarka ścienna - druk na betonie

Beton

drukarka ścienna - druk na szkle

Szkło

drukarka ścienna - druk na płytkach

Płytki

drukarka ścienna - druk na plastiku

Plastik

  1. Nadruk ścienny wychodzi w złej jakości

Ten oraz kolejne podpunkty dedykujemy wszystkim amatorom druku ściennego, którzy dopiero rozpoczynają z nim swoją przygodę. Dlaczego? Najczęstszą odpowiedzią na problemy z drukiem ściennym jest nieprawidłowa konserwacja maszyny.

Pragniemy przypomnieć, że taka drukarka to profesjonalny sprzęt poligraficzny nie różniący się od tych, które występują drukarniach wielkoformatowych. Każda drukarka UV wymaga specjalistycznej konserwacji m.in. głowicy drukującej. Po każdej realizacji należy dokładnie czyścić głowicę drukującą. Do tego celu służą specjalne, ściereczki i patyczki bezpyłowe. Warto też zabezpieczyć głowicę za pomocą protective liquidu dobranego do modelu maszyny, który utrzyma głowicę UV w dobrej kondycji, gdy ta nie pracuje.

W innym przypadku jesteśmy narażeni m.in. zapowietrzenie głowicy lub na zaschnięcie tuszu w głowicy oraz kanałach doprowadzających tusz. Przy zaschnięciu, najlepszym wyjściem jest kupienie nowej głowicy. Istotnym aspektem jest też temperatura w której przechowujemy naszą drukarkę ścienną. Producenci drukarek UV zalecają, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się drukarka było to m.in. 20 stopni Celcjusza.

Nawet jeżeli prawidłowo wyczyściliśmy i zabezpieczyliśmy maszynę pomiędzy realizacjami, mogą wystąpić problemy z jakością. Wtedy najczęstszym problemem może być sam projekt, lub kalibracja w software maszyny. Aby projekty wyglądały fenomenalnie nawet z bliskiej odległości, powinny być wykonane z rozdzielczością min. 300DPI. Niestety rozdzielczość pliku wpływa na jego wagę, zatem trzeba odpowiednio manipulować rozdzielczością projektu. Nikt w końcu nie chce czekać, aż wgra mu się 25GB plik na drukarkę 🙂 Doświadczony grafik na pewno będzie wiedział, jak wykonać lekki i jednocześnie wystarczająco ostry projekt.

  1. Drukarka ścienna ucina któryś z kolorów CMYK

Może się zdarzyć, że pomimo prawidłowo wykonanego projektu graficznego, drukarka nie drukuje któregoś z kolorów. W przestrzeni kolorystycznej większości drukarek wyróżniamy kolory z palety CMYK+W, czyli: Cyan, Magenta, Yellow, Black oraz White. Przed wykonaniem finalnego nadruku warto sprawdzić nadruk za pomocą testowych nadruków dostępnych w software maszyny. Przykładowo, jeżeli nie wychodzi nam Yellow, trzeba dokładnie wyczyścić głowicę oraz najlepiej odciągnąć tusz z tego kanału. Być może jest on zapowietrzony.

A co gdy widać w trakcie nadruku, że nie ma któregoś z kolorów? Wtedy warto pójść do najbliższego sklepu do wiaderko białej farby. Na tym etapie nic już nie poradzimy. Nie uda nam się ustawić drukarki w idealnym położeniu początkowym, aby zaczęła nadruk od nowa.

  1. Drukarka ścienna nie drukuje białego poddruku

Jeżeli ustawiłeś w projekcie biały poddruk, a mimo to biały kolor nie drukuje się pod grafiką, a jedynie w miejscach gdzie występuje biel w projekcie – to znaczy, że mimo szczerych chęci nie ustawiłeś białego poddruku 🙁

Jak to zrobić? Tu wchodzimy w temat przygotowywania projektów DTP. Grafik zajmujący się przygotowaniem projektów do druku na co dzień, na pewno poradzi sobie z dodaniem maski kolorystycznej dla koloru białego. To jednak zależy od programu, w jakim zaprojektowany jest nadruk. Inaczej będzie to wyglądało dla Adobe Photoshop, inaczej dla Adobe Illustrator a jeszcze inaczej dla Corela. Podpowiemy – w Canvie się nie da.

  1. Biały poddruk nie pokrywa się z resztą kolorów

W tym przypadku mamy najczęściej do czynienia z mechanicznym ustawieniem głowic drukujących. Standardowo drukarki posiadają dwie głowice – osobną do koloru białego oraz do kolorów z palety CMYK. Obie głowice są od siebie oddalone o pewną odległość, którą możemy zwiększać lub zmniejszać.

  1. Kolory wychodzą inne, niż na przygotowanym projekcie.

Podobnie jak w przypadku złej jakości nadruku, wchodzimy w tematy grafiki komputerowej. Warto wspomnieć, że ekran oddaje kolory w przestrzeni RGB, a drukarka ścienna drukuje w CMYK (+W). Nigdy nie uda nam się ustawić idealnie odzwierciedlających się barw pomiędzy monitorem a faktycznym wydrukiem. Co zatem zrobić?

Warto wydrukować próbnik kolorystyczny. Następnie kilkanaście iteracji kalibracji w programie graficznym oraz w software maszyny i z reguły gotowe. Programy do profesjonalnej grafiki oferują szereg możliwości dostosowania barw, opcje symulacji nadruku i podobne niuanse. Warto o tym poczytać.

Zapomnielibyśmy o najważniejszym, czyli upewnieniem się, że przekonwertowaliśmy nasz projekt do CMYK+W. Nie zalecamy drukowania w przestrzeni RGB. Z reguły natomiast sprawdzi się dobrze klasyczny profil FOGRA39.

  1. Brak prądu na realizacji – co zrobić?

Jeżeli to tymczasowa przerwa w dostawie prądu, nic złego nie powinno się stać. Druk należy wznowić od momentu w którym został przerwany. Ważne jest natomiast to, aby kategorycznie nie ruszać maszyny.

Co natomiast, gdy prąd się skończył i nie wiadomo kiedy wróci? Wiadro farby, wolne popołudnie i zaczynamy drukować, gdy prąd wróci.

Jak chronić się przed brakiem prądu? Warto zainwestować w baterię 230V, która pozwoli dokończyć nam naszą realizację druku ściennego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo baterii, w które możemy się wyposażyć.

  1. Drukarka ścienna się trzęsie

Drukarka ścienna trzęsie się, bo nie jest prawidłowo skręcona. Przed rozpoczęciem nadruku trzeba sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia profili drukarki ściennej. Jeżeli drukarka trzęsie się jedynie w górnych partiach nadruku, przez co przesuwa głowicę drukującą – być może któryś z jej elementów pomimo skręcenia jest nieprawidłowo spasowany.

  1. Drukarka ścienna mocno pyli

Jeżeli podczas nadruku w pomieszczeniu nie można oddychać oraz unosi się widoczna mgiełka z tuszu, odpowiedzią jest zbyt daleka odległość od ściany. Głowica drukująca powinna być możliwie blisko ściany. Jeżeli mimo jej przysunięcia na początku, nadal unosi się tusz w powietrzu, warto sprawdzić poziomicą czy ściana jest aby na pewno prosta. Może się zdarzyć taka sytuacja, że w dolnej części ściana jest prosta, jednak ucieka od pionu u góry, przez co zwiększa się dystans pomiędzy głowicą a ścianą. Jeżeli Twoja drukarka dodatkowo poruszą głowicą w osi Z (przusuwa się i oddala od ściany) problem ten powinien być rozwiązany.

  1. Kolizje drukarki ze ścianą lub sufitem

Najprawdopodobniej nie wymierzyliśmy wtedy dobrze przestrzeni drukowania oraz nie sprawdziliśmy ew. krzywizny ściany. Wielkość nadruku trzeba prawidłowo zadać już na etapie projektu, a następnie ustawić jego punkt zero w software maszyny. Jeżeli Twoja drukarka posiada zabezpieczenia przed kolizją z sufitem, nie masz się czego martwić. Problem występuje, gdy takiego zabezpieczenia nie ma. Drukarka wtedy może z pełnym impetem uderzyć w sufit, kaloryfer, parapet czy inne obiekty na swojej drodze – a następnie kontynuować drukowanie. W ten sposób możemy narazić się na proste zniszczenie naszej maszyny.


Masz inny problem z drukarką ścienną?

Najprawdopodobniej nie jesteś jedynym posiadaczem drukarki ściennej, który napotkał szersze spektrum problemów z tym sprzętem, de facto przeznaczonym dla profesjonalistów. Zwarte głowice, cieknące dampery, paskowania na wydruku czy brak przeszkolenia w zakresie grafiki komputerowej – to jedynie kilka powodów dla których warto zapoznać się z rozpiską lekcji Kursu druku ściennego od A do Z, od Kolorowej Ściany.

Specjalnie dla nowicjuszy w branży, przygotowaliśmy kurs online oraz szkolenie stacjonarne, na których uczymy od podstaw prawidłowej obsługi drukarki, przygotowania plików do druku oraz, uwaga… reklamy dla biznesu druku ściennego. Trzy praktyczne bloki zajęć pozwolą Ci zaoszczędzić nerwów oraz pieniędzy na serwisie drukarki, przygotują Cię do samodzielnego sprawdzania i tworzenia projektów pod druk ścienny, a także pokażą jak rozreklamować się w internecie, aby wygrać ze stale rosnącą konkurencją.

Na myśl przychodzi jednak jedno pytanie: Po co robicie kurs i szkolicie sobie konkurencję?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Osoba zdeterminowana do rozpoczęcia tego biznesu, poradzi sobie i bez naszego kursu. Może wtedy śmiało siedzieć dniami i nocami przy drukarce oraz na chińskich forach o druku UV, aż nabędzie się tę samą techniczną i praktyczną wiedzę. Wystarczy czasem jedynie popsuć kilka głowic drukujących, aż dojdzie się do momentu, w którym już wie się jak ich prawidłowo używać 😄. Grafikiem komputerowym DTP (specjalizacja w przygotowaniu plików pod druk) też można się stać po odpowiednio długiej ilości spędzonych godzin nad Photoshopem, Adobe Illustrator i innymi programami. My sami jesteśmy grafikami z długoletnim stażem, oraz drukarzami ściennymi z doświadczeniem, którzy całą niezbędną wiedzę zawarli w ponad 30 lekcjach i 150 stronach notatek PDF.

A dodatkowo – im więcej wykonawców, tym większa świadomość o nadal nowej technologii druku na ścianach. Wystarczy, że wszyscy zainwestujemy w reklamę, a wszyscy zaczniemy odbierać więcej telefonów. Biznes druku ściennego jest tak szeroki, że ścian starczy dla każdego.

drukarka ścienna problemy

Nadal Cię nie przekonaliśmy?

Jeżeli nie przekonuje Cię nasz Kurs druku ściennego od A do Z, dodam, że w cenie kursu otrzymujesz 2h indywidualnych konsultacji bez tabu, na których rozwiązujemy wszystkie Twoje problemy z drukarką, głowicami, projektami do druku i wszystkim, co Cię nurtuje.

A jeżeli chcesz z nami porozmawiać, zadzwoń: 539 943 986